Co z pracownikami Carrefoura?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

carrefour tarnowCarrefour, który istniał w Tarnowie od dziesięciu lat, w listopadzie ubiegło roku poinformował Powiatowy Urząd Pracy o planowanych zwolnieniach grupowych, które mają objąć wszystkich pracowników, czyli w sumie 117 osób. Cała załoga miała stracić zatrudnienie od 1 lutego 2013. Aby tego uniknąć, prowadzono pertraktacje z nowym najemcą Centrum Handlowym Echo w sprawie automatycznego zatrudnienia wszystkich pracowników w Realu.

Oczywiście, istnieje duże prawdopodobieństwo, że sieć zatrudni część nowych pracowników, gdyż to od pracodawcy wyłącznie zależy, kogo przyjmie w swoim sklepie. Warto wspomnieć o tym, że przy współpracy Powiatowym Urzędem Pracy w Tarnowie przeprowadzono wiele rozmów kwalifikacyjnych, w wyniku których ok. 70 % dotychczasowej załogi Carrefoura znalazło zatrudnienie w Realu. Obecnie, większość z tych osób odbyła już niezbędne szkolenia lub jest w trakcie odbywania kursów. Niestety, pozostała część pracowników będzie zmuszona do szukania nowej pracy, co może być bardzo trudnym zadaniem, ponieważ bezrobocie w regionie jest dosyć duże i nic nie wskazuje na to, aby sytuacja na rynku pracy miała ulec znacznej poprawie w najbliższym czasie.

Z pewnością, zwolnieni pracownicy w pierwszej kolejności powinni się udać do właściwego urzędu pracy w celu zarejestrowania się jako osoba bezrobotna. Otóż, osoby, które przepracowały w Carrefourze co najmniej rok mogą liczyć na półroczny zasiłek dla bezrobotnych, a zwolnieni pracownicy, którzy ukończyli 50 rok życia mają prawo do rocznego zasiłku. Warto zwrócić uwagę na to, że bezrobotni zarejestrowani w urzędzie pracy mają prawo do bezpłatnego ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego. Poza tym, mogą oni uczestniczyć w bezpłatnych szkoleniach i kursach, a także skorzystać z unijnych programów wspierających osoby pragnące się przekwalifikować. Oprócz tego, istnieje również możliwość otrzymania wsparcia finansowego na otwarcie własnej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym widać, że tylko ok. ¾ dotychczasowych pracowników Carrefoura znajdzie zatrudnienie w Realu. Natomiast pozostałe osoby są zmuszone do szukania nowej pracy, co zwłaszcza w okresie zimowym i w dobie kryzysu światowego może być dosyć trudne.

0
0One Comment

  1. moooo 15/03/2013 4:28 pm Odpowiedz

    I ludzie zostali bez pracy.

Dodaj komentarz