Góra św. Marcina

[Głosów:0    Średnia:0/5]

 

marcinka tarnow atrakcjeGóra św. Marcina, zwana potocznie Marcinką, położona jest na południowy wschód o Tranowa. Przede wszystkim, jej nazwa wywodzi się od zabytkowego kościoła pod wezwaniem św. Marcina, który znajduje się we wsi Zawada. Ponadto, wzgórze wznosi się na 384 m n.p.m. i rozciąga się z niego wspaniały widok na panoramę miasta.

Nie ulega wątpliwości to, iż największą atrakcją tegoż miejsca są ruiny gotyckiego zamku, który powstał w I połowie XIV wieku. Należy wspomnieć o tym, iż wybudował go Spytko z Melsztyna. Przede wszystkim, warto wiedzieć o tym, iż budowla powstała na nieregularnym, owalnym planie, a jej znakiem rozpoznawczym jest baszta od strony zachodniej. Poza tym, zamek był podzielony na dwie części: rezydencjalną i gospodarczą. A, co ciekawe podziału dokonano za pomocą wykutego w skale rowu, nad którym umieszczono most zwodzony. Nie zapominamy również o tym, iż niegdyś na jego terenie znajdowała się kaplica pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny. Niestety, w roku 1441 roku zamek został doszczętnie splądrowany i zniszczony w wyniku najazdu węgierskiego. Trzeba zaznaczyć to, iż jego odbudowy dokonał kasztelan krakowski Jan Amor Tarnowski, a uczynił to w połowie XV wieku. Kolejno, hetman wielki koronny Jan Tarnowski w połowie XVI wieku dokonał jego modernizacji, dzięki czemu część rezydencjonalna była utrzymana w stylu renesansowym. Oczywiście, ruiny zamku zostały odkryte dopiero w latach 40. XX wieku, w wyniku badań archeologicznych , które trwały aż do lat 80.

Obecnie, na Górze św. Marcina znajduje się restauracja Podzamcze, w której można zasmakować pysznego jadła i miło spędzić czas. A, co najważniejsze istnieje również możliwość wynajęcia pokoju, bowiem przy restauracji funkcjonuje hotel, który jest znany z tanich, ale cechujących się wysokim standardem pokoi. Oprócz tego, na Marcince zlokalizowany jest basen, który jest czynny od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 19.00. Należy podkreślić to, iż na terenie tegoż ośrodka rekreacyjnego znajduje się boisko do siatkówki. Z pewnością, godna uwagi jest też kręgielnia znajdująca się pod Górą Marcina, która z roku na rok ma coraz więcej bywalców.

Jak widać, na Marcince nie można się nudzić, dlatego warto się tam udać podczas wizyty w Tarnowie.

0
0Dodaj komentarz