Jak i dlaczego warto segregować odpady?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

 

segregowanie odpadowW związku z nową ustawą śmieciową, która wchodzi życie od 1 lipca, mieszkańcy Tarnowa mogą skorzystać z selektywnego segregowania odpadów lub z nieselektywnego wywozu śmieci. Jednakże pierwsze rozwiązanie wiąże się ze znacznie mniejszymi opłatami, bowiem ich koszt to 9,90 zł miesięcznie od osoby, zaś w drugim przypadku koszt wywozu śmieci to aż 15 zł miesięcznie od osoby. Przede wszystkim, ta duża różnica w cenie wywozu odpadów ma zachęcić tarnowian do ich segregacji, dlatego że takie działanie sprzyja ochronie środowiska. Należy zaznaczyć, iż większość z nich można przerobić. Przykładowo mogą z nich powstać chusteczki higieniczne, papier toaletowy, kubki, doniczki, biżuteria, kosze, torebki 

Na uwagę zasługuje fakt, że na terenie miasta będzie obowiązywał system 4-pojemnikowy (pojemnikowo-workowy), który będzie podzielony na następujące frakcje:

  • szkło – pojemnik koloru zielonego,
  • papier – pojemnik koloru niebieskiego,
  • tworzywa sztuczne, metal opakowania wielomateriałowe – pojemnik koloru żółtego,
  • pozostałe odpady zmieszane – pojemnik koloru czarnego.

Jak prawidłowo segregować odpady?

  • Szkło

– do pojemnika wrzucamy: szklane butelki np. po napojach, słoiki bez nakrętek, szklane opakowania po kosmetykach,

– do pojemnika nie wrzucamy: stłuczonego szkła, luster, szkła zbrojonego, szkła żaroodpornego, szkła okiennego, szkła okularowego, szyb samochodowych, fajansów, porcelany, doniczek ceramicznych, zniczy, opakowań po lekarstwach, termometrów, zużytych żarówek, lamp neonowych, fluoroscencyjnych, rtęciowych, reflektorów, izolatorów, ekranów i lamp telewizyjnych, szkła nietłukącego się.

  • Papier

– do pojemnika wrzucamy: gazety, książki, zeszyty, katalogi, papier szkolny i biurowy, koperty, papierowe torby i worki, tekturę i kartony oraz opakowania wykonane z tych materiałów,

– do pojemnika nie wrzucamy: papieru i tektury pokrytych folią (opakowań po mleku, sokach itp.), artykułów wykonanych z połączenia papieru z innymi materiałami, zabrudzonego i tłustego papieru np. z masła, margaryny, twarogu, kalk, papieru woskowanego, termicznego i faksowego, zdjęć, tapet, worków po cemencie, odpadów higienicznych.

  • Metale i tworzywa sztuczne

– do pojemnika wrzucamy: puste, niezakręcone butelki plastikowe typu PET, opakowania po chemii gospodarczej, artykuły gospodarstwa domowego z tworzyw sztucznych (np. plastikowy kubek po jogurcie itp.),  folie, reklamówki i woreczki foliowe, puszki po napojach i konserwach, drobny złom (np. zabawki, narzędzia),  kartony i tektury pokryte folią aluminiową tzw. opakowania wielomateriałowe (np.: kartony po mleku, napojach) i inne artykuły wykonane z połączenia tworzyw z innymi materiałami, zakrętki, metalowe zakrętki i kapsle.

– do pojemnika nie wrzucamy:  pojemników po wyrobach garmażeryjnych, opakowań po olejach silnikowych i smarach, styropianu, gumy, opakowań po lekarstwach i aerozolach, strzykawek, szczoteczek do zębów, opakowań po środkach chwastobójczych i owadobójczych, opakowań z jakąkolwiek zawartością, puszek i pojemników po farbach i lakierach, tworzyw sztucznych piankowych, sprzętu AGD (obudowy po monitorach, telewizorach itp.).

  • Pozostałe odpady – wrzucamy odpady, których nie można umieścić w powyższych frakcjach.
0
0Dodaj komentarz