Międzynarodowy Karpacki Wyścig Kurierów

[Głosów:0    Średnia:0/5]

 

wyścigi rowerowe kurierówW tym roku Międzynarodowy Karpacki wyścig Kurierów odbywa się w dniach 02-06 maja pod Patronem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. W tegorocznym wyścigu bierze udział aż 25 drużyn składających się z zawodników poniżej 23 roku życia, którzy przemierzą ponad 550 km. Otóż, wyścig składa się z prologu, który miał miejsce w Tarnowie 02.05 o godz. 17.00 (1,3 km) i czterech etapów, przebiegających nie tylko po polskich, ale i słowackich drogach.

Pierwszy z nich odbył się 03 maja  i przebiegał na trasie Radłów-Tuchów (124 km). Zwyciężył w nim Holender Maurits Lammertink z drużyny Cycling Team Jo Piels. Trzeba podkreślić to, iż wygrał go po fascynującej walce na finiszu, pokonując Czecha Jakuba Nowaka i Polaka Łukasza Owsiana. Dzisiaj zawodnicy pokonują drugi etap wyścigu na trasie Zapora Niedzica –Jabłonka (130 km). Otóż, swoje zmagania rozpoczęli o godz. 12.00 i w dalszym ciągu, nie wiadomo, który z zawodników przekroczy metę jako pierwszy. Trzeci etap zmagań rozpocznie się 05.05 o godz. 13.00 w Starej Bystricy i zakończy się też w tej samej miejscowości (147 km). Natomiast czwarty etap zmagań zacznie się 06.05.2012 o godz. 10.00 w Starej Bystricy i swą kulminację będzie miał miejsce w Lazach pod Makytou.

Nie zapominamy o tym, iż wyścig jest formą upamiętnienia działalności Kurierów Polskich Państwa Podziemnego 1939-1945. Nie ulega wątpliwości to, iż kurierzy w tym czasie zajmowali się nie tylko przerzutem ludzi, którym groziła śmierć w bezpieczne miejsce, ale i dostarczaniem aliantom zachodnim meldunków polskiego wywiadu na temat działań operacyjnych. Przede wszystkim, to dzięki nim możemy się dziś w dużej mierze cieszyć z odzyskanej niepodległości. Dlatego powinniśmy wszyscy wspierać tego typu akcje, które mają na celu upamiętnienie bohaterów narodowych, bowiem na to miano jak mało kto, zasługują kurierzy działający w państwie podziemnym za czasów okupacji hitlerowskiej.

0
0Dodaj komentarz