Muzeum Etnograficzne

[Głosów:0    Średnia:0/5]

muzeum etnograficzne tarnow

Muzeum Etnograficzne w Tarnowie powstało w 1984 roku i pierwotnie było jednym z oddziałów Muzeum Okręgowego. Znajduje się ono w parterowym budynku dawnego zjazdu podmiejskiego, pochodzącego z II połowy XVIII wieku przy ulicy Krakowskiej 10. Trzeba powiedzieć o tym, iż muzeum w swych zbiorach posiada cenne zbiory rzemiosła, sztuki ludowej, strojów regionalnych i oczywiście przedmiotów, których niegdyś używano na co dzień.

Na uwagę zasługuje fakt, iż eksponaty znajdujące się w muzeum pochodzą z różnych regionów etnograficznych, gdyż odnajdziemy tu przedmioty niegdyś należące do Krakowiaków Wschodnich, Pogórzan z zachodniej część Pogórza Ciężkowickiego, ludności podgórskiej z Pogórza Wielicko-Bocheńskiego i Lachów Sądeckich. Ponadto, muzeum organizuje również ciekawe wystawy, wśród których warta polecenia jest ekspozycja „Tradycyjne rzemiosła regionu”, w ramach której możemy zobaczyć np. warsztat garncarski, kołodziejski czy tkacki. Oprócz tego, niezwykle piękna jest wystawa „Ludowe przeżywanie Pasji”, dzięki której można się zapoznać z ludowymi zwyczajami obchodzonymi w okresie przedwielkanocnym.

Nie zapominamy także o tym, że Muzeum Etnograficzne zajmuje się organizacją imprez cyklicznych. W pierwszej kolejności należy tu wymienić „Rytmy roku” mające na celu przybliżenie ludowych obrzędów oraz „Tarnowski karnawał”, który ma za zadanie przypomnienie tradycji kolędniczych. Ponadto, ciekawą propozycją są „Malowane kamienice” promujące ludowe malarstwo mieszkańców Zalipia. Nie można tu pominąć również „Adwentowych posiad”.

Warto podkreślić to, iż Muzeum Etnograficzne w Tarnowie posiada jako jedyne w kraju zbór cyganologiczny, dokumentujący dzieje i kulturę Cygan. Oczywiście, w muzeum możemy podziwiać nie tylko stałe wystawy poświecone historii Romów, ale i wziąć udział w letniej imprezie cyklicznej „Cygańskie lato”, która odbywa się przy ognisku. Następnie zabawa kończy się kilkudniowym pochodem taborów cygańskich, których podróż zaczyna się w Tarnowie, a kończy w Szczurowej.

0
0Dodaj komentarz