Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Teatr im. L. Solkiego Tarnów

Nie ulega wątpliwości to, że Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie jest wizytówką miasta. Warto zaznaczyć to, że posiada on wieloletnią historię, gdyż powstał w roku 1945 w budynku dawnego „Sokoła” przy ul. Mickiewicza 4. Na uwagę zasługuje fakt, że w okresie 1957-1975 działał on pod nazwą Państwowy Teatr Ziemi Krakowskiej im. Ludwika Solskiego. A, co ciekawe na używanie swego nazwiska w nazwie teatru wyraził zgodę sam Ludwik Solski. Przede wszystkim, rozkwitł tarnowskiego teatru nastąpił pod wodzą Ryszarda Smożewskiego (1972-1988). W tym czasie na jego deskach występowali, m.in. Andrzej Grabowski, Jan Prochyra, Anna Tomaszewska.

Obecnie, z tarnowskim teatrem współpracuje ok. sześćdziesięcioosobowa grupa artystów, aktorów, twórców czy rzemieślników teatralnych oraz producentów. Poza tym, mieszczą się w nim dwie sale, a foyer i kawiarenka służą do wystawiania prac plastycznych. Oprócz tego, w restauracji odbywają się spotkania kabaretowe, koncerty czy wieczory poetyckie. Trzeba powiedzieć o tym, że począwszy od roku 1995 tarnowski teatr jest organizatorem Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia. Na uwagę zasługuje fakt, że w latach 2009-2011 tarnowski teatr przeszedł modernizację. W tym okresie, tarnowscy aktorzy występowali w Pałacu Młodzieży przy ul Piłsudskiego 24. Uroczyste otwarcie wyremontowanego teatru odbyło się 14 kwietnia 2011.

Poza tym, wśród repertuaru tarnowskiego teatru znajdziemy zarówno spektakle dla dorosłych jak i dla dzieci. Otóż, starsi widzowie w najbliższym czasie mogą na tarnowskiej scenie zobaczyć wspaniałe spektakle, np. „Kolegę Mela Gibsona” lub „Blackbird”. Natomiast dla najmłodszych tarnowscy aktorzy przestawią „Małego Księcia”. Z pewnością, godna uwagi jest także opera komiczna, pt. „Agatka, czyli przyjazd Pana”. Ponadto, warta polecenia jest wystawa „Czułość, czyli letnie spotkania zakochanych ”.

Jak widać, tarnowski teatr posiada bogatą ofertę, dlatego jest tłumnie odwiedzany nie tylko przez mieszkańców miasta, ale i okolic. 

0
0Dodaj komentarz